Hogyan változtatja meg a gamification családjainkat?

20:52 | 2020 08. 23.

Kategóriák: Egyéb

Az elmúlt 5-10 évben a gamification, vagyis játékosság belecsempészése a folyamatokba a klasszikus előfordulási területein – így például a videojátékokon és a társasjátékokon – jócskán túlnőtte magát, gyakori lett az online kaszinó oldalán is.

Manapság már nem feltétlenül játékkörnyezetben használják, hanem hogy segítsék az embereket új dolgok megismerésében és bizonyos tevékenységek versenyszellemének javításában. A játéklogika hozzáadását tehát olyan fogalmakhoz, amelyek hagyományosan nem versenyzéssel összefüggőek, gamifikációnak nevezzük.

Az élet játékossá tételének számos módja segíthet átlendülni azokon az időkön, amikor egyébként valami monoton tevékenységet végeznénk. Például lehetséges a házimunkát is olyan formán játékossá tenni, hogy versenyt formálunk belőle, és az nyer, aki előbb tudja befejezni a feladatát. Ilyen egyszerű dolgok egyre gyakoribbá válnak a világunkban.

Mi az a Gamification?

Azt már tudjuk, hogy a gamification játékosságot ad hozzá valamihez, amiben egyébként nem lenne játékosság, ám ennél kicsit többről is szó van. A gamifikáció olyan területeken is használható, mint a marketing, toborzás, képzés és stratégiai tervezés. Pozitív légkört teremt és fenntartja a jó hangulatot az emberek között, akik talán épp valami olyanban vesznek részt, ami egyébként kellemetlen lehet.

Ezenkívül lehetővé teszi az emberek számára, hogy az adott témát más szempontból is felfedezzék. Ösztönzi az interakciót és a kollektív tanulást, amelyek hasznosak lehetnek a munkahelyen.

Szerencsére vannak a témának szakértői, mint Sultés Szilvia, aki sok időt tölt a kérdéskör tanulmányozásával.

Használják a Gamification-t arra is, hogy valakit trükkel rávegyenek valami kevéssé mókásra?

Mivel a gamification-t általában olyan tevékenységeknél alkalmazzák, amelyek alapvetően nem olyan élvezetesek, nem lenne meglepő, ha egyesek kihasználnák ezt, s másokkal bizonyos munkát végeztetnének el, vagy gyermekeiket vennék rá házimunkára ily módon. Noha ez bizonyos értelemben tehát igaz, valójában épp az a lényege, hogy kevéssé élvezetes dolgokat fordít szórakoztatóvá. Versenyző szellemű emberek számára pedig bármi szórakoztató lehet, ha versenyről van szó.

Ennek eredményeként, ha játékossá teszi a tennivalók listáját, és odaadja azt egy-két versenyző embernek, akkor ők azonnal versenyző üzemmódra kapcsolnak, hogy megtudják, ki tudja először teljesíteni. Ilyen egyszerű ötletekkel az unalmas tevékenységek egy csapásra élvezetessé válnak az ilyen típusú emberek számára.

Létezik valamiféle “Gamify Your Life” alkalmazás?

A Gamification csábító ötletnek tűnhet bárki számára, de kihívás lehet az életünk ‘gamifikálásának’ megkezdése, ha még soha nem csináltuk ezt korábban. Ennek eredményeként jó ötlet lehet letölteni egy „Gamify Your Life” applikációt. Vannak olyan alkalmazások, mint a Habitica, amelyek gyakorlatilag egy nagy játékká teszik az életet.

Melyek a Gamification különféle típusai?

Mint a legtöbb dolognak, a Gamification-nek is van néhány altípusa. A négy fő változat az individualista gamifikáció, a kompetitív gamifikáció, a kooperatív gamifikáció és a kooperatív-versenyző gamifikáció.

Individualista gamifikáció

Ez a főkategória legegyszerűbb változata. Bevonja az embereket az egymás és a céljaik közötti kölcsönös függőség kialakításába.

Versenyző gamifikáció

Ez a verzió olyan célstruktúrákat használ, amelyek negatív kölcsönös függőséget idéznek elő. Az ilyen típusú játékosság azon a feltevésen alapul, hogy a verseny akkor hatékony, ha az emberek egy feladat mesterfokú elsajátítását próbálják elérni. Lényegében nagyszerű eszköz, amikor az emberek versenyeznek valami megnyerésért, azonban nem működik, ha az emberek együtt próbálnak valamit elérni.

Kooperatív gamifikáció

Ez a módszer olyan célstruktúrákat használ, amelyek pozitív célok kölcsönös függőségét idézik elő. Ösztönzi az együttműködést, és egyesíti a különböző emberek erősségeit egy cél elérése érdekében. Használható a vállalati kultúra javítására, és hosszú távon jobban teljesít, mint az individualista opció.

Kooperatív-versenyző gamifikáció

Ez a végső játékmód különböző csapatokon alapszik, amelyek egymással versengnek. A csapat tagjainak jól kell teljesíteniük saját csapatukban, ugyanakkor együtt megpróbálják legyőzni a többi csapatot.

Konklúzió

A gamification olyan eszköz, amelyet a munkahelyen, otthon és bármely környezetben fel lehet használni. Egyszerűen fel lehet venni a fonalat, ezért érdemes kipróbálnia a gyerekeivel vagy a munkahelyén is.